Víra jako nevyčerpatelný zdroj vnitřní síly

Řada cizinců nás Čechy považuje za extrémně tolerantní. Každý si může říkat, co chce. Je nám jedno, jestli je někdo heterosexuál anebo gay, je nám fuk, jakou má kdo barvu kůže, jestli je žena nebo muž, jestli pije příliš mnoho alkoholu nebo naopak abstinuje. Bohužel, v oblasti víry to až tak neplatí. Víra je v jedné z nejateističtějších zemí na světě tak trochu tabu. Jenže nám může do života mnoho dát, a to ani zdaleka jen víra v podobě křesťanství, islámu, buddhismu anebo kteréhokoliv z celosvětově nejrozšířenějších náboženství.

Spiritualita jako třetí pilíř našeho života

Kdysi mi můj kamarád farář půjčil knihu určenou pro ty, kteří uvažují o tom, že by se stali křesťany. Forma, kterou byla psána, mě rozhodně neoslovila. Nicméně, byla tam jedna zajímavá myšlenka, kterou používám například i ve svém workshopu na téma životní rovnováhy – život každého z nás se skládá ze tří oblastí­­ – života osobního, pracovního a toho spirituálního. Autor knihy tvrdil, že dokud nepoznal tu třetí složku, jeho život byl prázdný a neúplný a dost direktivně vnucoval tento postoj i čtenáři.

Myšlenka to nebyla až tak originální. Četl jsem o ní už před pár lety. Tak jak máme matematicko-logickou inteligenci měřenou pomocí IQ a emoční inteligenci měřenou pomocí EQ, existuje i cosi, co se nazývá spirituální inteligence. K jejímu vyjádření slouží SQ – spiritual quotient. Tento pojem zná jak filosofie, tak i moderní psychologie, tedy kromě Česka, tady se o víře a spiritualitě moc nemluví. SQ naráží na tři oblasti – zodpovědnost (za co všechno jsme a máme být zodpovědní), pokoru (a to nikoliv jen před „Bohem“) a štěstí (schopnosti vnímat štěstí a být šťastný).

288181_10151019796977969_699533328_oNe, spiritualita není o náboženství, o chození do kostela či mešity ani o provádění očistných rituálů uprostřed lesa na jeden z čarodějnických sabatů. Pro mě je to schopnost uvědomovat si, vážit si a radovat se z přítomného okamžiku. Hluboký prožitek klidu, pokory a štěstí. Jako třeba teď, když píšu tyto řádky. Sedím při západu slunce na svém balkoně, pozoruji probouzející se les pode mnou, poslouchám zpěv ptáků doprovázený zvuky klavíru pod prsty úžasného soudobého německého skladatele a klavíristy Dirka Maassena, k tomu srkám horký černý čaj, popíjím portské, pojídám jednohubky s úžasnou sýrovo-česnekovou pomazánkou, co na odpolední agapé po nedělení mši připravila manželka kostelníka ve Svémyslicích, a sleduju plamen hořící svíce, který se mihotá v chladném jarním vánku. Užívám si každou jednu sekundu. Jsou to přesně tyhle okamžiky, kdy je život najednou krásný a nic v něm nechybí. Všechno je tak, jak má být, jak říkávají buddhisté.

Nepřemýšlím, co všechno mě čeká příští týden, jak moc unavený jsem byl ještě před pár dny, ani se netrápím tím vším, co nemám, co bych mohl mít a co mají ostatní. Je mi jedno, že jsem tento týden nedal moc cvičení a že jsem dnes nejedl zrovna dvakrát zdravě. Je to jen o tady a teď. Spiritualita tak, jak ji chápu já, může být přítomna v čemkoliv – v ranním slunci, co se prodírá mlhou nad řekou, ve výborném jídle či pití, v hudbě a samozřejmě i v sexu. V tom, který není orientovaný na výkon či co nejvěrnější ztvárnění oblíbeného erotického filmu naživo, ale který je o bezprostřední a bezbřehé vášni a prožitku tady a teď. V tom, kdy dvě těla i duše splynou v jeden okamžik.

Spiritualita a víra

DSCN3128_editedJedny z nejhlubších spirituálních prožitků přináší víra a náboženství. Ne, není to totéž. Víra může existovat i bez náboženství. Tak jako to měl třeba Albert Einstein. Jeho víra se neopírala o konkrétní náboženství ani církev, ale věřil, že existuje „něco víc“ – proto sám sebe mnohdy označoval za agnostika, a jindy zase za pantheistu – tedy vyznavače konceptu, který osobně znám i od svého mistra meditace, že „Bůh“, či „ticho“ nebo „klid“ chcete-li, je všude kolem nás.

Ti, kdo mají skutečnou víru, jakoukoliv, ať už v Boha, Satana, Vesmír či třeba létající špagetové monstrum, mají v životě obrovskou výhodu. Víra je jako fobie, není racionální. A stejně jako fobie dokáže být i velice silná, intenzivní a zaplavující. Mnohem silnější než kdyby stála na racionálním podkladu. Máte fobii z hadů nebo pavouků? Asi vnímáte, že je to pro vás mnohem silnější strach než z toho, že když jste se nepřipravili na schůzku nebo písemku, že by to nemuselo dopadnout dobře.

Víra je jeden z nejsilnějších pilířů v boji proti depresím, úzkostem i stresu. Je to nevyčerpatelný zdroj energie v okamžiku, kdy nemůžete jít už dál. Je to něco, co oceníte tehdy, když se ocitnete v bezvýchodné situaci. Víra, na rozdíl od náboženství, po vás nic nechce. Je s vámi neustále, kdykoliv ji budete potřebovat. Stačí „jen“ věřit. Je tam, když se potřebujete modlit za svého nemocného syna, za svoje vlastní uzdravení, za to, abyste našli sílu opustit skomírající vztah nebo manželství anebo za to, aby vám vyšlo v práci či ve sportu to, na čem jste dlouhé měsíce či léta intenzivně pracovali. A je to právě víra, co uzdraví 3 z 10 nemocných, byť je v tomto případě vědou nazývána jako placebo efekt.

Víra aktivizuje vědomé i nevědomé složky, aby spojily své síly a pomohly vám dosáhnout toho, v co věříte, za co se modlíte a co si z celého srdce přejete. Víra je katalyzátorem změny, tím nejsilnějším. Kdybychom nevěřili, že poté, co danou věc změníme, to bude lepší, nikdy bychom se ke změně neodhodlali. Víra však nespočívá v tom, že se budeme modlit pětkrát denně k „Bohu,“ aby se něco stalo, a sami pro to vůbec nic neuděláme. Ne, to není víra, tomu v našich končinách říkáme Ježíšek a ten bohužel neexistuje.

Víra v každodenním životě

Za svůj život jsem nejen na svých cestách potkal mnoho lidí – cizinců i Čechů – se kterými jsem se bavil o víře. Řada z nich byla hluboce věřících – ať už to byli křesťané, muslimové či buddhisté – a jejich cesta k víře a spiritualitě tak byla podstatně snazší. Spiritualita, ať už formou modlitby či meditace, měla pevné místo v jejich každodenním životě. Víra pro ně byla vším. Bavit se o víře však pro ně bylo mnohem intimnější než probírat své zážitky, zdravotní problémy či třeba sexualitu. Ano, víra je intimní. Protože i ta v mezích náboženství je vysoce individuální. Každý totiž máme svého Boha. Kamarád farář to ilustroval na příkladu malých dětí z katolických rodin, kterým dal za úkol nakreslit Boha. Každý obrázek byl úplně jiný.

IMG_7864-1mlsqPro víru však nepotřebujete vyznávat žádné konkrétní náboženství. Můžete si najít svou cestu k víře i k spiritualitě – tak jako jsem to udělal já. Všechna hlavní náboženství ve svém důsledku nehlásají nic jiného než, že byste měli být dobrým člověkem, chovat úctu a shovívavost k ostatním a že byste měli být pokorní a milosrdní. Kdybychom se tak chovali všichni, svět by se proměnil Ráj a velká část církví a světových náboženství by náhle přišla o své postavení. Ani ti, kteří páchají teroristické útoky pod údajnou rouškou náboženství, by už neměli za co své ohavné činy skrývat.

Že, nežijete teď zrovna v Ráji? Anebo rovnou procházíte peklem? Udělejte si čas na sebe, na svou spiritualitu, na svou víru, na to, abyste se chovali lépe k ostatním a hlavně i k sobě. To, co se nám děje, není dílem „Boha,“ je to v drtivé většině případů důsledek našich činů a jednání. „Bůh“ a naše víra nám mohou vždy jen dodat sílu na to, abychom to změnili.

Pokud jste dočetli text až sem, možná je právě pro vás již čas na změnu, čas na to, zakomponovat spiritualitu i víru do vašich každodenních životů. Že už jste to zkoušeli a nefungovalo to? Že jste už věřící a víra ve vašeho Boha vám stejně nepomáhá? Vždycky je čas na to začít znovu. A kdybyste si s tím nevěděli rady, neváhejte se na mě obrátit.


Zaujal vás tento článek? Pokud máte zájem, můžete využít také individuální konzultaci. A dokážeme pomoci i vaší firmě a zaměstnancům.

PohledO autorovi

Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami, vede semináře a workshopy pro veřejnost i pro firmy zaměřené na témata zvládání stresu, meditace, spokojenost v práci i mimo ni a osobního rozvoje. Je autorem všech textů a většiny fotografií na tomto blogu. Více se o něm dozvíte na www.martinzikmund.cz.

 

11 komentářů: „Víra jako nevyčerpatelný zdroj vnitřní síly

 1. Skvělý článek,píšeš abychom žily teď a tady,měli se ràdi,měli rád i jiné lidi,ale jak to uďelat to už nepíšeš!!Já jsem věřil že budu šťastný a bohatý,realita je přísný opak!!je čas na změnu,ale jakou, jak to uďelat??

  To se mi líbí

  1. Každý člověk je jiný a každý člověk má jinou svoji cestu. Dokud kráčí po cizí cestě, nebude spokojený, jak jsem psal v tomhle článku https://jecasnazmenu.cz/2016/04/12/jdete-svou-cestou/. Hledání vlastní cesty patří k dospívání člověka. Někdy to zvládne sám, někdy k tomu potřebuje pomoc přátel, někdy ho k tomu donutí nějaká traumatizující událost, někdy mu dokáže pomoci třeba psychoterapeut.

   Věřit, že budu šťastný a bohatý a každý den si to jen říkat před zrcadlem, jak radí ezoterici, popravdě málokomu z nich funguje, respektive kromě těch, co o tom píší a mluví za peníze, nikoho takového neznám (což neznamená, že třeba neexistuje). Je totiž třeba pro to také něco udělat. A mimochodem, bohatství a štěstí spolu nesouvisí. Proto je potřeba soustředit se na každou z těch věcí zvlášť, pokud jich člověk chce dosáhnout. Žádné konkrétní návody na to neexistují.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s