Moudrost skrytá v květinách

Carl Ransom Rogers, jedna z hlavních postav humanistické psychologie, tvrdil, že lidé i květiny mají jedno společné – sebeaktualizační mechanismus, potřebu neustále se zdokonalovat. A ač se to možná na první pohled nezdá, květiny nám skutečně mají poměrně hodně co říct. Vyjadřujeme jimi lásku, prosbu o odpuštění, radost i smutek. V květinách se toho ale skrývá mnohem víc. Co nám tedy mohou předat?

Něco máme společné

K napsání tohohle zamyšlení jsem dospěl náhodou, když jsem v pátek vázal zatím svoji vůbec největší kytici – babičce k jejím osmdesátinám. Vázání kytic je jedna z nejzajímavějších činností. Vyžaduje velkou míru představivosti, kreativity, soustředění a neuvěřitelnou dávku trpělivosti. U větších a/nebo více kytic je také potřeba dostatek síly a odhodlání se na to po pár hodinách vázání nevykašlat.

Když jsem začínal, tak se mi navíc také často stávalo, že po desítkách minut vázání jsem nakonec musel začít znovu, od nuly. Musel jsem udělat mnoho chyb, abych zjistil, jak to dělat správně. I uvázat kytici pro babičku mi zabralo několik hodin. Jen příprava a očištění 50 irisů, 20 růží a 25 stonků čehosi zeleného, jehož latinský název jsem zapomněl, trvala něco přes hodinku. A co se dá při vázání kytic od květin naučit?

TIP: Přečtěte si článek o tom, jak důležité je radovat se ze svých neúspěchů.

10 životních pravd, které nám odkazují květiny

  1. 20150323_120750_editedKaždá květina potřebuje péči, jinak uvadá.
  2. Někdy je potřeba ty nejhlouběji uložené části nás odříznout, protože pozvolna uhnívají a zavírají nám přístup všeho životodárného, co nám umožňuje rozkvést (všechny květiny).
  3. Jediný způsob, jak poznat, že máte probodnuté srdce, může být ten, že držíte hlavu neustále vztyčenou (gerbery/germini).
  4. I když přijdete o své kořeny a jste odříznuti od všeho, co jste znali, tak můžete rozkvést do nebývalé krásy (lilie).
  5. Ne každý je stejně ohebný. I když budete mít dvě zdánlivě stejně vypadající růže, jedna odrůda se zlomí, zatímco ta druhá ne (růže).
  6. To, že máte silný rovný stonek, ještě neznamená, že ve skutečnosti je také pevný. Často naopak bývá dutý a o to křehčí (kaly).
  7. To, že je květina nádherná, neznamená, že pro ostatní není toxická (narcisy).
  8. Kytice je jen tak dlouhá, jak ta nejkratší květina v ní.
  9. Víc květin neznamená, že kytice bude o to hezčí.
  10. Každá květina jednou uvadne, radujte se z ní proto, dokud ještě kvete.

Moudrost v růžích ukrytá

20160715_173721_editedRůže je velice zvláštní květina. Jediná růže dokáže být sama o sobě překrásná. Dokonalost, hebkost a vůně okvětních lístků jediné růže dokáže obměkčit srdce nejedné ženy.

Pokud má být ale růže dána do kytice, je nutné ji nejprve o její výjimečnost, její ego, připravit, zbavit ji všech obran (trnů), ale i různě rostlých listů, které ji dělají jedinečnou. Zůstane z ní tak jen její květ a stonek – její podstata. Dříve nádherná růže je najednou obyčejná, a dříve ošklivá růže se zlámanými listy je náhle té překrásné podobná, jak vejce vejci.

Více růží pospolu, v jedné kytici, pak dokáže říct i to, co jedna růže nikdy ne. V kytici je již každá růže krásná, každá má svůj smysl, své místo, a je už jedno, jestli její květ podpírá stonek silný jak od mladého stromku anebo stonek tak slabý, že bez opory ostatních by svůj květ sklopila k zemi.

TIP: Přečtěte si článek o životní transformaci.

Bojovnost skrytá v irisech

20160715_180358_editedTenhle Iris začínal jako malá ošklivá cibulka. Byl zahrabaný sám ve tmě, zimě, vlhku. Ze všech sil se z toho snažil dostat, a když už to vypadalo, že bude konečně líp a že si vydobyde své místo na slunci, tak se ocitl doslova až po krk ve s*ačkách. Přesto to nevzdal a bojoval dál, rostl den za dnem, krok za krokem. I když na sobě usilovně pracoval a rozvíjel se, vypadal pro ostatní stále jen jako kus zeleného stonku s pár listy kolem. Jednoho dne ale vytvořil na samé špičce květ, a když mu slunce pomohlo, tak ho rozvinul. Teprve tehdy spatřil okolní svět i jeho pravou krásu, kterou celou dobu skrýval uvnitř sebe.

TIP: Přečtěte si článek o Teologii dna.

Když to dokázala „blbá kytka,“ není důvod, abyste to nedokázali i vy! Budu vám držet palce a až budete po krk ve s*ačkách, moc vás prosím nevzdávejte to, protože jinak nikdy nedáte světu možnost poznat, co všechno ve vás je!

A kdybyste s tím chtěli pomoci, neváhejte mě kontaktovat.


Zaujal vás tento článek? Pokud máte zájem, můžete využít také individuální konzultaci. A dokážeme pomoci i vaší firmě a zaměstnancům.

PohledO autorovi

Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami, vede semináře a workshopy pro veřejnost i pro firmy zaměřené na témata zvládání stresu, meditace, spokojenost v práci i mimo ni a osobního rozvoje. Je autorem všech textů a většiny fotografií na tomto blogu. Více se o něm dozvíte na www.martinzikmund.cz.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s