Startuje podcast 13 hříchů rodičovství

V úterý 25. února 2020 odstartoval zbrusu nový podcast Marianne pro všechny, kdo kdysi byli dětmi. Několik měsíců jsme na něm pracovali s šéfredaktorkou Marianne Monikou Mudranincovou a týmem Marianne. Jmenuje se 13 hříchů rodičovství, a i když by název mohl naznačovat, že je hlavně pro rodiče, pravý opak je pravdou. Je to podcast pro všechny, kteří se ve svém dospělém životě potýkají s některými pozůstatky výchovy z dětství. Je však i pro rodiče, kteří se chtějí vyhnout některým zásadním chybám.

Poslechněte si náš podcast na PodbeanSpotifyMSN.com

Podcast pro všechny, kteří kdysi byli dětmi

Naše dětství hraje naprosto zásadní roli pro naše vztahování, naše sebevědomí a vůbec pro to, jak se v životě cítíme. Ne každý z nás měl štěstí na „ideální“ dětství a „ideální“ rodiče. Někteří z nás mají v dospělosti celou řadu problémů s toxickými vztahy, s ne-sebevědomím i tichým a systematickým vnitřním sebepoškozováním. Někteří z nás navíc trpí i psychosomatickými potížemi způsobenými dlouhodobým stresem, který si ne vždy uvědomujeme. Všechno tohle mívá často své kořeny právě v našem dětství. Stačí, aby rodiče dělali dlouhodoběji něco z toho, o čem dnes víme, že to dětem ubližuje, a problém pro celý zbytek života je na světě. Tedy aspoň pro tu část, než se to rozhodneme změnit, protože jak říkával Eric Berne: „Změna je vždy možná!“ Můžeme změnit to, co někdo pokazil v našem dětství, a můžeme změnit i to, když nechtěně pácháme na svých dětech některý ze „hříchů rodičovství“, o kterých je právě podcast 13 hříchů rodičovství, který jsme připravili s českým vydáním časopisu Marianne.

Životní schémata z dětství

Mozek

Když v roce 1956 slavný americký psychiatr kanadského původu a zběhnuvší psychoanalytik Eric Berne postuloval základy nového psychoterapeutického směru jménem transakční analýza, vyvolal v USA doslova poprask. Už od dob Sigmunda Freuda se vědělo, že dětství hraje v našem dospělém životě klíčovou roli, ale Berne ji dokonale obnažil a spolu se svým žákem Thomasem Harrisem také vysvětlil široké veřejnosti.

Transakční analýza se zabývá analýzou mezilidských interakcí (transakcí), při které ukazuje, jak zásadním způsobem veškeré naše jednání ovlivňuje naše dětství, a zejména to, jak s námi jednali naši rodiče. Pracuje totiž s tzv. egostavy, jakýmisi vnitřními figurami, které se účastní všeho, co děláme – dítětem, dospělým a rodičem. Berne si všimnul, že každý z nás někdy třeba i celý život následuje v určitých situacích určitá životní schémata, která mu vštípili jeho rodiče. Americký neurovědec Joseph LeDoux desítky let poté prokázal, že se tak děje v situacích, kdy se cítíme stejně jako v minulosti.

Transakční analýza přišla na svět jen pár poté, co John Bowlby ve Spojeném království postuloval svou teorii vztahové vazby (attachmentu), Margaret Mahlerová svoji psychoanalytickou vývojovou teorii a pár let předtím, než Erik Erikson přišel se svoji vývojovou teorii, včetně konceptu tzv. základní důvěry. Byla to také transakční analýza, přesněji manželé Gouldingovi, kteří v roce 1975 přišli s konceptem 12 zhoubných základních poselství, o kterých v našem podcastu také bude řeč.

V zajetí nevědomí

mozek 2

Naše životní schémata následujeme zcela nevědomě, a to i tehdy, komplikují-li nám život, či vedou-li dokonce k ne-štěstí. Často jsou také přítomna u našich opakujících se problémů ve vztazích s různými lidmi, a zejména pak se sebou. Naštěstí toho dnes o mozku víme už mnohem víc, než věděl neurolog Freud a psychiatr Berne. Dnes víme, že drtivou většinu našeho života ovládá naše nevědomí, a že nám náš mozek takřka neustále lže.

Psychologie i psychoterapie se za posledních 70 let posunula dostatečně daleko na to, abychom věděli, jak některá zhoubná životní schémata jednak řešit u dospělých dětí, a jednak zbytečně nezasívat u těch nedospělých. Dlouholeté výzkumy Johna Bowlbyho, Reného Spitze, Margaret Mahlerové, Erika Eriksona, Thomase Harrise, Carla Rogerse, Karla Heinze Brische či Alana Kazdina ve spojení, s moderními poznatky neurověd Josepha LeDouxa, Steva Peterse či Marka Solmse, či zoologie, zejména Ernsta Mayra, nás dovedly do situace, kdy sice s jistotou nevíme, jak „správně“ vychovávat děti, ale za to naprosto přesně víme, co a proč jim nedělat. A právě to se budeme snažit předat dospělým, ať už rodičům, či nerodičům, v našich podcastech.

Zpátky k intuici

PSX_20170728_195832

Náš podcast 13 hříchů rodičovství vám sice bohudík nedá návod na to, jak „správně“ vychovávat své děti jako desítky knih, z nichž každá říká něco jiného, ale dá vám pádné argumenty, proč jim některé věci nedělat. Uslyšíte i to, jak se těmto někdy zdánlivě i banálním prohřeškům ve výchově vyhnout, i co dělat, pokud jste dospělým dítětem rodičů, kteří tento hřích dělali. Jakýmsi mottem našeho podcastu 13 hříchů rodičovství je i to, že je vlastně úkolem rodičů svým dětem tak trochu posrat život, protože právě vůle dělat věci jinak je tím, co pohání lidstvo kupředu a děti k budoucí samostatnosti a zodpovědnosti za svůj život.

Jestli je totiž něco pro rodiče i děti opravdu zhoubné, tak je to úzkostný strach z toho udělat nějakou chybu, který některým rodičům dokáže třeba i sebrat veškerou radost z rodičovství. Bůh či hypothalamus (dle vaší preference) nás vybavil intuicí, schopností vnímat své tělesné pocity a reagovat na základě nich, a někdy ji stačí prostě jen naslouchat. Těm největším potenciálním rodičovským přešlapům lze totiž docela snadno předejít. A o nich je právě náš podcast 13 hříchů rodičovství.

Podcast nejen pro rodiče

Už v úvodu jsem napsal, že podcast 13 hříchů rodičovství je pro všechny, kdo kdysi byli dětmi. Osloví totiž i ty, kteří děti ještě nemají, nebo je nikdy neměli, nebo kteří mají už vnoučata. Milujete svoje rodiče? A trávíte s nimi rádi čas? Ne každý na tuto otázku dokáže odpovědět od srdce pozitivně. Ne nadarmo se v buddhismu používá oblíbený bonmot: „Až si budete připadat osvícení, zajeďte si na návštěvu k rodičům.“ Odpuštění rodičům je důležitou složkou dospělosti. Je součástí přerodu původního vztahu rodič – dítě založeného na jednostranné zodpovědnosti, do zcela nového kvalitativně odlišného vztahu dospělý – dospělý postaveného na vzájemné úctě a respektu. Ne vždy to jde ale snadno, a někdy to nejde třeba vůbec. Čím více hříchů se na vás rodiče v dětství dopustili, tím to bude těžší. Tento vztah jde přitom budovat i tehdy, kdy už je jeden z rodičů mrtvý. Sám to vidím občas u svých klientů.

pampeliška

Pro ty, kteří jsou rodiči je tento vývojový úkol snazší. Tím, že už měli v rukou ten malý řvoucí uzlíček, který jim posléze začal říkat mami nebo tati a se kterým mnohdy absolutně netušili, co dělat. Tím, že byli nevyspalí, vyčerpaní, se spoustou problémů, které dítě přinese do vztahu i do života, a přesto se o něj museli dál starat. Tím, že jejich život už ovládly nejistoty, ať už ty současné, nebo ty z minulosti, které příchod potomka otevřel. Tím, že najednou nevěděli, co dál, a hledali hlavně ona rychlá funkční řešení, aby už dítě přestalo brečet a oni mohli třeba spát. Tak přesně tím je to pro ně snazší.

O psychoterapii se říká, že je to cesta ke svobodě, kdy minulost často dostává zcela nový význam. I náš podcast 13 hříchů rodičovství může být něčím podobným, byť psychoterapii nikdy nemůže nahradit. Pokud se vaši rodiče dopouštěli některých z hříchů, kterým se budeme věnovat, mohlo to ovlivnit vaše nevědomé automatizované programy, vaše životní schémata, která uplatňujete ještě dnes. A v našem podcastu o nich uslyšíte, a dozvíte se, co typicky dětem v dospělosti způsobují. Dostat nový kontext k problémům a ranám, které se vám v životě opakují, může být úlevné a bolestivé zároveň. Plakat nad rozlitým mlékem je ale zbytečné, protože časová osa je jako jediná ireverzibilní, jak říkával pan docent Jelen, můj učitel relativistické fyziky. Čas nejde vrátit. Co jde ale udělat, je změnit své automatizované programy, vzít svůj život do svých rukou a změnit to, co se vám na něm nelíbí, protože: „Změna je vždycky možná“.

Změna je vždy možná…

Tento blog se jmenuje Je čas na změnu. Jeden z prvních článků se zabýval právě tím, kdy takový čas nastává – je přitom fuk, zda se bavíme o změně rodičovského přístupu k dětem, nebo změně přístupu k sobě samým. Pokud si nedokážete představit, že takové změny, která vám pomůže vykročit z onoho pomyslného začarovaného kruhu, jde dosáhnout, najdete zde i článek o tom, jak se naučit dosahovat nemožného. Navíc na tuto změnu nemusíte a neměli byste být sami. Péči, podporu a ochranu můžete čerpat i od svých blízkých, přátel, rodiny, partnera. A můžete ji hledat i u psychoterapeuta. O tom, jak poznat, když už to sami nezvládnete, si můžete přečíst zde.

cof

Budu vám držet palce a nezapomeňte, buďte k sobě citliví a obezřetní, a třeba se i naučte aplikovat sebesoucit. Neposlouchejte podcasty 13 hříchů rodičovství v dobách, kdy vám není dobře. Naučte se o sebe pečovat i v tomto. Každý z dílů se věnuje jednomu hříchu, včetně těch nejhorších jako jsou fyzické tresty či pohlavní zneužívání. Každý z dílů je pro někoho vás velice závažný, náročný a bolestivý. Pečujte proto o sebe ještě, než si ten díl pustíte, a až ho doposloucháte. Změna je totiž sice vždy možná, ale Berne nikde nesliboval, že to bude snadné… Ať to zvládnete tak, jak nejlépe umíte! A nezapomeňte při tom oslavovat také své neúspěchy, zejména pokud jste rodiče dětí.

Kde poslouchat podcast 13 hříchů rodičovství

Dotazy a odpovědi 13 hříchů rodičovství

Co dělat, když otec zmizí z rodiny? Když najdete synovi v počítači gay porno? Nebo když starší sourozenec bije toho mladšího? Na to i řadu dalších otázek se ptaly čtenářky psychoterapeuta Martina Zikmunda v závěrečném bonusovém dílu našeho podcastu.
 1. Dotazy a odpovědi
 2. Proč nechtít perfektní děti
 3. Jak zničit dítěti manželství
 4. Dítě jako psychoterapeut
 5. Protektivní nebo benevolentní výchova
 6. O rodičích, kteří nemilují své děti
 7. Dospělé děti alkoholiků
 8. Vaše dítě a sex
 9. Jak (ne)zničit dceři sebevědomí
 10. Ukradené dětství

Podbean | Spotify |MSN.com

Poznámka autora

012_QuickProof_2020_01_08_Marianne_Monika-Martin_BurdaOffice33202_MichalFanta-com
Foto: Michal Fanta, Marianne

Je to už několik let, kdy jsem navštěvoval na Pražské psychoterapeutické fakultě přednášky z vývojové psychologie a psychopatologie dětského psychologa, doktora Jaroslava Šturmy, a přednášky ze základů psychoanalytické psychoterapie od doktorky Dany Holubové, která s oblibou říkávala, že se ještě nenarodilo dítě, které by si na své rodiče nemohlo stěžovat u psychoterapeuta. Přednáškový sál byl vždy plný lidí ve věku nad 30 let, psychoterapeutů, psychiatrů, psychologů i dalších lidí se zájmem o psychoterapii, často rodičů dětí. Pokaždé sálem zaznívalo: „Kdybych tohle byl(a) býval(a) věděl(a) dřív!“ „Tohle se mělo učit ve škole!“ „Tohle jsem měl(a) vědět, než jsem měl(a) děti!“ apod. Za ty roky se to ve školách učit nezačalo ani se to nedostalo mezi širokou veřejnost. Za mě to byla velká škoda. Často jsou to opravdu drobnosti, co mohou dítěti jednou pro vždy změnit život k lepšímu, pokud mu je nebudete dělat.

Na podzim 2019 jsem dostal od Moniky Mudranincové a nakladatelství Burda příležitost, aby se stejné informace, vlastně mnohem víc informací, než se o rodičovství učí na Pražské psychoterapeutické fakultě, mohly masově dostat mezi rodiče a mezi dospělé děti. Nebylo to vůbec jednoduché rozhodování. Hříchy rodičovství totiž nejsou žádné „veselé“ téma. Libovolná tabu, která si dovedete představit – týrání dětí, zanedbávání dětí, pohlavní zneužívání dětí, vliv alkoholismu rodičů na děti, otevřená nenávist rodiče vůči dítěti, každé jedno z nich v podcastu otevíráme a do detailu probíráme. Nebylo to lehké pro natáčecí tým, nebude to patrně lehké ani pro vás, až to budete poslouchat, zejména, pokud se vás daný hřích osobně nějak dotýká.

Pro podcast 13 hříchů rodičovství jsem se ale rozhodl ze stejného důvodu, jako jsem začal psát tento blog –  i kdyby se našel jeden jediný člověk, kterému pomůže změnit život k lepšímu, má to svůj smysl. Ano, šlo by to určitě natočit lépe, ano, nejsem bohužel dokonalý, ale v podcastu ve zestručnělé a snad i pochopitelné formě najdete všechny poznatky moderní vědy i psychoterapie a vůbec vše pro to, abyste mohli ve svém životě něco změnit, pokud budete chtít. Je to podcast, který jistojistě bude vyvolávat emoce, není to však jediný správný recept na rodičovství. Je to vlastně jen výčet toho, co a proč nedělat. Co dělat, je už na vás, na rodičích.

A pokud na podcast z nějakého důvodu zanevřete, je to v pořádku. Informace z něj můžete ve srozumitelné a snadno pochopitelné formě najít i v článcích profesora psychologie a dětské psychiatrie na Yale University Alana Kazdina nebo přímo v jeho dalších materiálech, videích a knihách. Alan Kazdin je člověk, který věnoval celý svůj život a svoji vědeckou kariéru výchově dětí a založil také Yale Parenting Center, kde pomáhá rodičům zvládat „problematické“ děti. V oblasti péče o děti do dvou let zase vřele doporučuji práce dětského psychoterapeuta, psychiatra a profesora Psychoanalytického institutu ve Stuttgartu Karla Heinze Brische, zakladatele metody SAFE, pro vybudování bezpečné vztahové vazby u dětí, která se vyučuje napříč Německem a Rakouskem, a autora dalších nástrojů pro výchovu menších dětí. Existuje mnoho zdrojů informací o rodičovství, jen ne všechny jsou relevantní. Tito dva lidé patří k nejuznávanějším odborníkům ve svém oboru v USA a Evropě a s jejich pracemi nesáhnete vedle.


Zaujal vás tento článek? Pokud máte zájem, můžete využít také individuální konzultaci. A dokážeme pomoci i vaší firmě a zaměstnancům.

Pohled

O autorovi

Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami, vede semináře a workshopy pro veřejnost i pro firmy zaměřené na témata zvládání stresu, meditace, spokojenost v práci i mimo ni a osobního rozvoje. Je autorem všech textů a většiny fotografií na tomto blogu. Více se o něm dozvíte na www.martinzikmund.cz.

11 komentářů: „Startuje podcast 13 hříchů rodičovství

 1. Zajímavé informace, obzvlášť takové před kterými se člověk spíš schovává a nechce je vidět. Co mi ale opravdu nesedlo a myslím si, že to může díky nepochopení rodičů přivodit dětem újmu, je ignorace dětí, pokud se chovají nežádoucím způsobem…tak to prostě vyzní a myslím si, že opuštění dítěte, když je v emoci a má problém a řeší něco pro nás nepochopitelného, ale pro něj zásadního, může mít na psychiku a důvěru v rodiče zásadní vliv. Nepřijde mi dobré navádět rodiče vyloženě trestat vztekajicí se děti ignorací. Existují na to i studie…asi chápu, jak je to myšleno, ale dvouleté dítě má důvod a je na nás zjistit proč a pomoci mu zpracovat emoci v klidu nebo ne?

  To se mi líbí

  1. Krásný den, Veroniko. Ono to plánované ignorování je jen jedním, nikoliv jediným výchovným nástrojem. Klíčové je používat ho s plánovaným dáváním pozornosti chování, které má přijít místo toho (tzv. positive opposite) a samozřejmě vysvětlit dítěti, co chcete, aby dělalo a co si nepřejete, aby dělalo. Alan Kazdin to ve zjednodušené formě vysvětluje v tomto svém článku https://alankazdin.com/annoying-behaviors-and-how-to-get-rid-of-them/, mnohem podrobněji to ale popisuje ve svých knihách.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s